+90 (286) 213 50 00
info@savala.com.tr

Kampçılık

Maceracılar için heyecan, adrenalin, coşku ve genellikle bağımlılık yapan doğa sporlarının ayrılmaz bir parçasıdır kamp yapmak...

 

Kampçılık ; Maceracılar için heyecan, adrenalin, coşku ve genellikle bağımlılık yapan doğa sporlarının ayrılmaz bir parçası olarak tanımlanabilir. Daha önceden planlanmış kamp programı ile başlayarak; ihtiyaç duyulacak malzemelerin toplanması, ekipmanların kontrolü, bakımı ve tamiri, sırt çantalarının hazırlanması , program dahilinde belirlenen güzergahları kullanılarak belirlenmiş bölgelerde kampın kurulması ile yapılacak etkinlikler ve şehre dönüş sürecinde takip edilen işlemlerin tümü olarak özetlenebilir. Doğa ile iç içe yapacağınız kamp etkinliği sırasında öğrenecekleriniz şehir yaşamınızda kolaylaştıracak etmenlerdendir. Kamp sırasında karşılaşacağınız zorluklar, ekip olma ruhu, elinizdeki imkanların en iyi şekilde kullanma gerekliliğinin size kattıkları ile daha sonrasında da günlük yaşantınızın daha kolay ve daha renkli hale geldiğini göreceksiniz. Kampçılık şehrin kargaşasından, stresinden uzaklaşmak için göz önünde bulundurulması ve uygulanması gereken aktivitelerden biridir. Kamçılık da kazanılacak en en değerli davranış kendi konforunuzu düşünürken diğer yanda da bizlere sağladığı huzurun karşılığında doğaya ve doğal güzelliklere en az zarar ve saygı gösterme duygusudur. Bu da ancak eğitim ile pekiştirilen bilinçli yapılan kampçılık ile mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki ! Kampçılık yalnızca kurslarda anlatılarak öğrenilebilen bir spor değildir. Bununla birlikte kamplara giderek uygulamalı olarak tecrübe edinilmelidir. Kamp yeri belirlenmesi, kampta yaşam ve dikkat edilmesi gerekenleri pratik bilgileri şu şekilde sıralayabilir.

 

Doğal yaşama en az zarar verecek şekilde kamp yapmak;

 

1- Yürüyüşler sırasında planlanan ve daha önce kullanılmış yolları tercih ediniz. Kestirme olarak gördüğünü yol ve patikaları kullanmayınız.

2- Doğaya verilecek tahribatların en aza indirilmesi için daha önce kullanılmış kamp alanlarını tercih ediniz.

3- Oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek için su kaynaklarının, patikaların , yürüyüş yollarının ve kamp alanının uzağında bir tuvalet alanı belirleyiniz.

4- Yerde ateş yakmayı tercih etmek yerine , ocak kullanınız. 

5- Ateş yakmanız zorunlu ise daha önce kullanılmış alanları seçiniz. 

6- Yaktığınız ateşin söndürüldüğünden emin olmadan bölgeyi terk etmeyiniz.

7- Kullanılacak temizlik malzemelerinin doğaya ve kamp alanını kirletmeyecek doğallığa zarar vermeyecek kimyasal bileşimlerinin olduğuna emin değilseniz kullanmayınız.

8- Bitki örtüsüne, vahşi hayata, topoğrafyaya zarar verecek eylemlerde bulunmayınız

9- Vahşi doğaya müdahale etmeyiniz. 

10- Vahşi hayvanları beslemeye çalışmayınız.

11- Kamp sonrası çıkan çöpleri ve karşılaştığımız zararlı maddeleri toplayarak şehre indiriniz.

 

Kamp yerinin belirlenmesi

 

1- Kamp alanı olarak belirlenmiş yerler ve daha önceden kullanılarak tahrip olmuş alanlar

2- Kar ile kaplı alanlar

3- Kayalık yamaçlar

4- Kumlu,topraklı veya çakıllı kuru zeminler

5- Ormanlık bölgelerde kurumuş yapraklarla kaplanmış zeminler vahşi yaşama en az zarar ile kamp yapılabilecek alanlardır..

6- Çığ ve taş düşme riski olan, dere yataklarında, vahşi hayvanların kullandıkları yollarda ve yuva yakınlarında kamp kurmak çok tehlikelidir.

 

Özellikle dikkat edilmesi gerekenler;

 

1- Çimenle kaplı bölgelerde, fundalıklar ve ufak çalıların yakınlarına kuracağınız kamp onların bir sezon boyunca gelişmesini engelleyeceği ve yok olmasına sebebiyet verebileceği için tercih edilmemelidir. Ayrıca uzun süreli kamplamalarda sık sık çadır yerinin değiştirilmesine dikkat ediniz.

2- Kamp alanınızı su kaynaklarından en az 100 metre uzağa kurunuz. Doğal yaşam zenginliği su kenarlarında daha yoğun şekilde bulunmaktadır. Bu alanlarda bulunana vahşi hayat diğerlerine göre daha hassas bir dengedir. Ayrıca kampta oluşabilecek sızıntıların çöplerin su kaynaklarına ulaşması daha kolay olacaktır.

3- Kamp yerinizi belirlemeden önce doğaya vereceğiniz zararı konforunuzdan önce aklınıza getirin. Kampta, çevreye daha az zarar verecek daha hafif ayakkabılar giyin.

4- Oturmak için mevcut taş ve kütükleri kullanın, yerine yenilerini getirmeyiniz.

5- Kampınızı doğal olarak düşük eğime sahip yerlere kurunuz. Bir yamacı düzleyip çadır kurmaya çalışmayın veya çadır etrafına kanal kazmayınız.

6-Konforunuz için hava hareketleri büyük bir öneme sahiptir. Çadırınızı kurarken rüzgar yönünü dikkate alın. Dağ rüzgarlarının öğleden sonra yamaç yukarı,gece ise dağdan aşağı doğru eseceğini unutmayınız. Çadırınızı bozuk havalarda dahi rüzgarı içine almayacak şekilde kurunuz.

 

Kampa Götürülmesi gerekenler;

 

Kamp malzemeleri türü ve miktarı faaliyetin türüne ve gidilen yere göre değişir. Ancak, bir kamp için en çok ihtiyaç duyulan malzemeler ; Kampçılık malzemeler, teknik malzemeleri ve kişisel malzemeler olmak üzere üç ana gurupta toplamak mümkündür.